5 viigipuud elutoas. Kuidas kasvatada viigipuud?

Kaja Kurg
Shutterstock

Viigipuud (Ficus) toovad tuppa palju lopsakat rohelust ja on efektsed soolotaimed. Aga viigipuu võid panna ka ronima või rippuma.

Kummipuu ehk kummi-viigipuu

(F. elastica)

Suurte nahkjate ja läikivate lehtedega kummipuud on kasvatatud Euroopas toataimena juba 19. sajandi algusest. Lillemoe muutumised pole tema populaarsust vähendanud.

Kuigi kummipuu on pärit troopikast, ei armasta taim talvel liiga sooja tuba. Siis võivad lehed muutuda lõdvaks ja hakata allapoole rippuma. Talvel kasta jahedas (12–15º) olevat taime mõõdukalt, sest liiga märjas mullas muutuvad lehed kollaseks ja hakkavad pudenema. Kontrolli aeg-ajalt lehti: kui pealtnäha tervel lehel on näha valguse käes vaatlemisel väikseid ümmargusi kollakaid laike (eriti leheroodude lähedal ja lehe servas), on see ülekastmise märk.

Kummipuu latv peab saama valgust. Kui taim on juba nii kõrge, et aknast enam ladvale valgust ei lange, jääb kasv soiku ja hakkavad arenema väikesed kidurad lehed.

shutterstock_1793908147.jpg

Kummipuu.
Shutterstock

Ahtalehine viigipuu

(F. binnendijkii)
 

Pikkade peenikeste lehtedega puu meenutab bambust, mida peetakse üheks maailma ilusaimaks taimeks. Heas vormis ahtalehine viigipuu on samuti äärmiselt kaunis.

Võrreldes teiste tubaste viigipuudega elab ta paremini üle vähem sobivad kasvuolud. Näiteks lepib märksa vähema valgusega, kuigi valgusrikkas paigas kasvades on puu hulga ilusam.

Ahtalehine viigipuu ei anna nii kergesti otsi kui teised liigid, kui teda lohakalt kasta ja muld mõnikord läbi kuivab. Ka tõmbetuult talub ta paremini.

2_ahtalehine.jpg

Ahtalehine viigipuu.
Arhiiv

Lüüra-viigipuu

(F. lyrata)
 

Suurte lopsakate lehtedega potipuu on vägagi efektne. Sageli on lehed sama laiad kui pikad. Lehed asetsevad tüvel üsnagi kummaliselt: kui teistel viigipuu liikidel kinnitub leht tüvele leherootsuga, siis lüüra-viigipuul katab lehelaba rootsu kinni. Tundub, et lehelaba kasvab otse tüvel.

Lüüra-viigipuu on eriline selle poolest, et ta ei taha haruneda. Ei aita ka kärpimine, sest lõikekoha juures hakkab tavaliselt arenema ikkagi vaid üks võrse. Toas laeni jõudnud puu hakkab mööda seda edasi kasvama ega ilmuta vähimatki kavatsust harunema hakata.

Aga lopsakate lehtedega harunemata sambad on ju väga ilusad! Kui istutada ühte suurde potti mitu taime, moodustub uhke roheline post.

 

shutterstock_1411250702.jpg

Lüüra-viigipuu.
Shutterstock

Bensoe-viigipuu

(F. benjamina)
 

Väikeste lehtede ja tiheda, hästi harunenud võraga potitaim näeb välja nagu „tõeline puu”. Lehestik läigib kaunilt ja oksad ripuvad maaliliselt allapoole. Bensoe-viigipuud ei pea harunemise soodustamiseks noorena kärpima, ta teeb seda ise edukalt.

Kahjuks on see imekauni välimusega liik tubaste viigipuude seas kõige kapriissem. Piisab kergest tõmbetuulest või sellest, kui puu jääb kuivale, ning juba lehed varisevad. Väljas suvitamine võib lõppeda sama traagiliselt.

Bensoe-viigipuu ei talu äkilist ümberpaigutamist ja seda, kui keerad järsult taime teise külje akna poole, et see rohkem valgust saaks. Pöörata tuleb järk-järgult, et taim harjuks muutusega.

 Valguse suhtes on bensoe-viigipuu kõigist liikidest kõige nõudlikum, hämaras muutub puu hõredaks rootsikuks.

Tal on väga palju sorte. Lehestiku värvus ulatub säravast kollakasrohelisest mustjasroheliseni, on kollase- ja valgekirjusid sorte.

shutterstock_1633809403.jpg

Bensoe-viigipuu.
Shutterstock

Roomav viigipuu

(F. pumila)
 

Viigipuude liigirikkas perekonnas leidub ka liaane. Roomav viigipuu ronib, kui tõke ette tuleb, ning ripub, kui pind alt ära kaob. Varrel olevate imijuurekestega kleepub ta nii tugevalt seina vastu, et teda ei saa sealt muidu ära kui jõuga rebides. Kui kasvukoht talle meeldib, katavad väädid varsti seina ja lagegi tiheda vaibana.

Kuna roomav viigipuu on pärit subtroopikast, elab ta üle ka nullilähedased temperatuurid, mis troopilise päritoluga pereliikmed kindlasti hukutaks. Seetõttu sobib roomav viigipuu eriti hästi jahedasse trepikotta ja esikusse.

Kastmist ei tohi aga unustada: kui pott kordki läbi kuivab, kaotab taim lehed.

shutterstock_167476937.jpg

Roomav viigipuu.
Shutterstock

Kuidas viigipuud kasvatada?

* Leia talle võimalikult valgusküllane koht. Hämaras nurgas muutub lehestik hõredaks ja taim ei rõõmusta enam silma.

* Lopsaka kasvuga taim tahab palju süüa. Potis olgu viljakas toataimemuld ning kasvuperioodil väeta korralikult.

* Jälgi, et muld püsiks parajalt niiske.

* Ära lase mulda kunagi täiesti läbi kuivada. Kui see juhtub, langetab taim lehed. Lehestik ei pruugi üldse taastuda.

* Viigipuu on väga tundlik tõmbetuule suhtes, reageerides sellele kohe lehtede langetamisega.

* Jahedus (alla 10º) mõjub hukutavalt, seda talub vaid roomav viigipuu.

* Suvel võid tõsta viigipuu välja poolvarjulisse kohta.

* Viigipuule meeldib väga, kui suvel soojaga lehti udutada. Kummipuu ja lüüra-viigipuu suured lehed võib ka niiske lapiga üle tõmmata.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid