1) Rõdu pole kunagi liiga suur, seega tuleb iga ruutmeetri sisustamine põhjalikult läbi mõelda. Isegi kui väga tahaks, ei saa rõdu olla samaaegselt panipaik, köögiviljaaed ning elutoa laiendus, seega tuleb teha kompromisse ja otsustada, millest kõige enam puudust tuntakse.
2) Vali aia rajamiseks ruumisäästlikud, aga vastupidavad detailid, oluline on pöörata tähelepanu nii vihma- ja päikesekindlusele kui ka sellele, et mööbel, lillekastid ja -potid suurema tuulega rõdult lendu ei läheks. Taimed saab kasvama panna näiteks kuumtöödeldud terrassilaudadest ehitatud kastidesse, suurtesse keraamilistesse lillepottidesse või korralikult kinnitatud rõdupiirde kastidesse.
3) Ruumi võitmiseks tasub paigutada taimed eri tasapindadele. Kasuta näiteks redelriiuleid, mis võtavad vähe ruumi ning millele saab paigutada nii maitsetaimi kui lillepotte. Redel võimaldab paigutada taimi nii, et kõigile jagub õhku ja valgust ning pisike rõduruum saab ühtlaselt roheline. Redeli alternatiivina võib rajada roheseina ka rõdu otsaseina. Lisaks riiulile saab taimekasvatuseks ruumi tekitada rõdupiiretele paigutatud kastidega, lakke riputavate amplitega ja põrandakastidega.
4) Rõdul saab kasvatada küll paljusid taimi, aga mitte kõiki. Taimi ostes või seemneid külvates tasub valida väiksemad vormid, näiteks väiksema tomatipõõsa võib panna kasvama ka lillepotti, aga suuremad kerkivad mitme meetri kõrguseks ja kipuvad laiutama. Tomati kõrval võib kasvatada rõdul paprikat ja tšillipipart, tilli, salatit, rukolat, basiilikut, koriandrit, tüümiani ja teisi maitsetaimi. Rõduamplis või -kastis saab edukalt kasvatada ka kuumaasikaid ja amplimaasikaid. Mõnevõrra keerulisem väljakutse on suurte viljadega, üldiselt kehtib reegel, et suured taimed vajavad enda ümber rohkem ruumi, seega nendega ei tasu algajal alustada.
5) Isegi kui rõdul saab olema rõhk maitsetaimede ja köögivilja kasvatamisel, võiks istutada ka lilli. Kevadel jaheda ilmaga võiks alustada võõrasemadest, mis ei karda öökülma, alates maikuu teisest poolest võib õues potti panna ka külmaõrnu lilli - petuuniaid, pelargoone, surfiiniaid, lobeeliaid ja teisi lilli, mis sobivad rõdukastidesse või amplitesse.
6) Kui köögivilju, maitsetaimi ja lilli pole soovi või kannatust kasvatada, küll aga tahaks varjuda naabrite pilkude eest, võib paigutada rõdule igihaljad okaspuud, mis toimivad ka tuuletakistusena. Visuaalset distantsi saab luua ka erinevate kõrrelistega.
7) Enamik rõdutaimi vajab kasvamiseks ruumi, sobivat mulda ja drenaaži. Taimevalikuid tehes tuleks vaadata, kuidas liigub päike ja otsustada selle põhjal, kas valida päikest, varju või poolvarju armastavad taimed. Igale taimele tuleks valida oma muld, mõni tahab happelist, teine seevastu hakkab samas mullas kiratsema.
8) Kui korteris panipaigaruumi napib, võiks olla rõdul praktiline kaanega hoiukast või tumba, mille sisse saab peita aiatööriistad, mulla ja väetise, aga millel saab ka istuda. Kui kastile paigutada ilmastikukindlad istumispadjad, annab see väiksema diivani mõõdu välja. Kui aiatarvikuid saab hoida mujal, võiks rõduaias olla näiteks paar klapptooli.
9) Rõdude põrandad on tihtilugu külmad ja viimistlemata, mis tekitab kõleda mulje. Selleks, et rõdul oleks ka paljajalu mugav toimetada, võiks paigaldada põrandale kas terrassilauad või rõduparketi, aga kui külm tallaalune pole probleemiks, võib kaaluda ka kergesti puhastatavat ja veekindlat klinkerplaati.
Edasi lugemiseks
Esimene kuu 0.99€, edaspidi 2.99€ kuus