Kaunis aiadoktor peiulill
Kaja Kurg
Peiulilledel on vaid üks puudus: nad maitsevad väga tigudele. | Shutterstock

Armastatud peiulilled on aedniku tänuväärsed abilised taimekaitserindel ning kuluvad ära köögiski.

Peiulilled (Tagetes) on meie suviste lillepeenarde ja taimeanumate klassika. Rahvasuu kutsub neid enamasti tageetesteks, vahel ka sametlilledeks või tudengililledeks.

Me armastame neid suvi läbi väsimatult õitsevaid, soojades ja säravates päikesetoonides lilli sellepärast, et neid on niivõrd lihtne kasvatada ning nad õitsevad pärast välja istutamist rikkalikult sügiskülmadeni. Sorte on tohutult palju, korvõisikute värve külluses: valkjatest läbi kollase eri toonide oranžikaspunase ja tumepruunini, on ka kirjusid. Paljud inimesed naudivad peiulillede lehestiku omapärast, tugevat vürtsikat lõhna, mis paiskub taimi liigutades pilvena õhku.

Peiulilled ei esita mullale erilisi nõudmisi. Liiga viljakas pinnas polegi sobiv, sest see soodustab lehestiku kasvu ning õisi on vähem. Peiulilled armastavad sooja ja päikeseküllast kasvukohta, kuid lepivad ka poolvarjuga. Nad taluvad hästi kuivust ja kuumust, on vastupidavad ning ilmastikukindlad. Väga vihmasel suvel võivad tihedad täidisõisikud siiski hallitama minna, liht- ja pooltäidisõisikud on seda arvestades kindlamad.

Taimed tuleb ette kasvatada, et nad hakkaksid varem õitsema. Külvist õitsemiseni kulub paar-kolm kuud. Ära unusta istikutel latvu kärpida, et kasvaksid tihedad, hästi harunenud puhmikud.

Peiulilledel on vaid üks puudus: nad maitsevad väga tigudele. Ahned limused võivad nooremad taimed hävitada lausa ühe ööga. Siin ei aita muu kui puistata taimede ümber tõrjegraanuleid ning tigusid-nälkjaid aiast järjekindlalt ära korjata.

 

Suvehekiks ja köögivürtsiks
 

Kõrge (T. erecta) ja madal peiulill (T. patula) ei vaja pikemat tutvustamist, sest neid on meil kasvatatud igiammustest aegadest. Kõrge peiulille sordid võivad sirguda kuni meetri kõrguseks, pallikujuliste täidisõisikute läbimõõt võib olla 10 cm ja suuremgi. Madala peiulille sordid on 15–60 cm kõrgused, korvõisikute läbimõõt kuni 6 cm. On nii liht-, pooltäidis- kui ka täidisõielisi sorte. Madala peiulille puhmikud on eriti tugevad ja ilmastikukindlad.

Ahtalehine peiulill (T. tenuifolia) jõudis meie aedadesse eelmise sajandi lõpupoole.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Artikli märksõnad