Laukude lummavad õiepallid
Anu-Kristin Tara
Hübriidsort 'Gladiator' võib kasvada kuni 2 m kõrguseks hiiglaseks. | Shutterstock

Ilulaukude all mõeldakse tavaliselt neid suurte lillade õiepallidega sibullilli, mis kaunistavad aeda suve esimesel poolel juunis-juulis. Laukude perekond on tegelikult aga nii rikkalik, et eri kõrgusega õisi ja värve jätkub maist hilissügiseni nii päikeselisele kasvukohale kui ka varju.

Laukude (Allium) edukaks kasvatamiseks tuleb hoolega järgida nende liigiomaseid kasvunõudeid.
Kuivadest kasvukohtadest pärit liigid on suure ümara sibulaga. Nad alustavad kasvu kevadel kohe pärast lume sulamist ja õitsevad suve alguses, mais-juunis. Õitsemise ajal hakkavad nad lehti kaotama, nood närbuvad, kolletuvad ja surevad.

Pärast õitsemist vajavad need liigid kuiva sooja puhkeperioodi, et valmistuda järgmiseks kasvuhooajaks. Sügisel ja kevadel nõuavad nii sibulad kui taimed aga niiskust.
Pehme talve pidev liigniiskus on sellistele laukudele sageli saatuslik, sest sibulad lähevad mädanema. Seda saab vältida, kui istutad nad kergemale, vett hästi läbilaskvale mullale. Kui vaja, lisa jämedamat liiva või kruusa.

Eriti niiskustundlikud liigid on kaval pärast õitsemist ja lehtede kuivamist välja kaevata, hoida kuivas ja istutada tagasi sügisel, septembris-oktoobris.

Niiskemast kliimast pärit liigid on piklike, sageli risoomile kinnituvate sibulatega. Nende kasvuaeg on pikem ja õitsemisaeg hilisem kui kuivade alade laukudel – suve teisel poolel ja sügisel. Neil on kitsad lehed. Kasv algab kevadel hiljem, aprilli lõpus või mais.

Nendel liikidel, mille kodumaal on kuivad talved ja niisked suved, on kitsad sibulad ja kiulised juured. Õitseaeg on suve lõpus ja sügisel. Taoliste laukude lehed püsivad õitsemise ajal ja ka kasvuhooaja lõpuni rohelised.

Liiga tihedaks kasvanud laugupuhmikute sibulad võta õitsemise kindlustamiseks kolme, hiljemalt viie aasta järel juuni lõpus või juulis pärast õitsemist ja lehtede kuivamist välja. Tagasi istuta septembris-oktoobris sibula kolmekordse kõrguse sügavusele. Risoomidega lauke istutatakse ümber ja jagatakse kevadel mai alguses. Kui aias pikka aega kasvanud laugud ei taha enam õitseda, tuleb nad kindlasti ümber istutada.

Kevadel anna laukudele, eelkõige neile, kes on tugevakasvuliste püsikute keskel, turgutavat lämmastikurikast väetist ja hiljem täisväetist.

 

Õiekonveieri esimesed
 

Kõige varem, maikuus, on oodata lumilaugu (A. zebdanense) lumivalgeid,  tähtjatest õitest koosnevaid õisikuid umbes 30 cm kõrgusel õievarrel. Lumilaugu kitsad lehed meenutavad kõrrelisi ning aja jooksul moodustab ta aias kena tiheda puhmiku. Lumilauk kasvab hästi tavalises aiamullas, on külmakindel ja pikaealine.

Teine varajane madal lauk on karatau lauk (A.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Artikli märksõnad