Magnoolia - kõige halvemini istutamist taluv taim

Jüri Annist
Shutterstock

Magnoolia võib pärast istutamist kergesti otsad anda. Kuidas toimida, et seda ei juhtuks?

Oleme aja jooksul oma aeda istutanud viit magnooliat. Kaks noort taime lõpetasid eksistentsi pärast ümberistutamist, mida olime sunnitud tegema seoses ehitustöödega.
Kolmas ei hakanud pärast potist õigele kohale istutamist üldse pikalt mõtlema – ta koolis üsna kiiresti.
Neljas magnoolia vaakus terve istutamisjärgse hooaja, aga järgmisel kevadel asutas ennast siiski kasvama ja näeb praegu igati kõbus välja.

Viies taim oli kõige tragim, tema ei teinud istutamisest erilist numbrit.

Seega arvan meie enda ja paljude teiste aednike kogemuste baasil, et magnooliad on ühed kõige halvemini istutamist üle elavad taimed. Sellest hoolimata on neist saanud väga populaarsed aiataimed. Täisõites magnoolia on ju omaette vaatamisväärsus.
Kui alljärgnevaid soovitusi silmas pidada, peaks magnoolia istutamine üsna suure tõenäosusega korda minema.

 

Kuhu ja kuidas istutada
 

* Vali magnooliale päikeseline kasvukoht, võimaluse korral teistest kogukamatest taimedest eemal.

* Varakevadel õitsevatele liikidele/sortidele sobib koht, mis avaneb itta. Nende ümbrus multši koorepuru või hakkepuiduga (hoiab mulla jahedamana). Niiviisi lükkad õitsemise algust pisut edasi ja on suurem võimalus, et hilised öökülmad ei riku õisi ära.

* Kui vähegi võimalik, siis istuta magnoolia kevadel.

* Istutusauk kaeva suurem. Kui muld on kuivapoolne, siis vala auk hakatuseks paar korda vett täis ja lase ära imbuda. Istutusaugus kasuta mullasegu, mis koosneb august välja tõstetud mullast, neutraliseerimata turbast ja rohkesti orgaanilisi osiseid sisaldavast kompostist. Kõiki kolme võta võrdsetes osades. Magnoolia armastab viljakat ja happelist mulda (pH 5,5–6,5).

* Jälgi, et istutatud taim oleks sama sügaval, kui ta oli potis.

* Esimesel istutusjärgsel suvel kasta magnooliat korrapäraselt – ära lase teda läbi kuivada. Taime ümbruse multšimine koorepuru, puiduhakke või turbaga aitab säilitada niiskust juurte tsoonis. Korralik kastmine on magnoolia ellujäämise edu pant!

 

Kolm elulist näpunäidet
 

1. Väldi, kas või hambad ristis, magnoolia ümberistutamist.

2. Ära istuta teisi taimi magnoolia alla. Talle ei meeldi nende juurte konkurents ega ka võraaluse mulla sonkimine. Juurte vigastamist ta sulle naljalt ei andesta.

3. Magnoolia ei suuda vigastusi vajaliku kiirusega kinni kasvatada. Trimmeri jõhviga koore lõikamine või niidukiga tüve „müksates” koorelataka lipendama löömine on talle hukatuslik. Unusta okste lõikamine või kärpimine! Äärmise vajaduse korral lõika mõnda oksa kesksuvel.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid