Müra käib närvidele? Millised on lahendused?

Urve Vilk
Häiriv heli ei pruugi alati edasi kanduda mitte läbi seina, vaid võib korterisse jõuda ka lae või põranda kaudu. | Shutterstock

Naabrite juurest kostev müra on keerukas probleem, mille põhjused võivad peituda nii ruumide õhukestes seintes, kehvades konstruktsioonides kui ka kipsplaati läbivates aukudes ja pistikupesades. Mida ette võtta häiriva müra vastu?

ASi Paroc tegevjuhi Kalev Kõnni sõnul pole müraprobleemile paraku ühest retsepti ega rohtu, mis kõigile ühtmoodi hästi sobiks. "Kõik lahendused on individuaalsed ja ei pruugi olla lihtsad ega odavad – probleeme tuleb lahendada case by case,” räägib ta, et vahel on inimesed nende poole pöördudes seda kuuldes pettunud, kuna loodetakse osta mõned plaadid ja saada nende abil murele lihtne lahendus. Ta soovitab pidada nõu kindlasti ka projekteerijaga, kes oskab öelda, mis lahendusi on.
Häiriv heli ei pruugi alati edasi kanduda mitte läbi seina, vaid võib korterisse jõuda ka lae või põranda kaudu. Probleem võib siiski olla ka seinas. “Kui paneelmajas on korterites pistikupesad naaberkorteri omadega kohakuti, ilma et nende vahel midagi oleks, kostab naabri norskamine sealtkaudu otse naaberkorterisse,” teab Kõnn. Samuti kostab heli hästi naabri juurest näiteks siis, kui sellel seisavad kõlarid ilma jalgadeta otse põrandal. Ka sammumüra ülevalt võib väga hästi ära kosta.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid