Tsöliaakia esimesed nähud võivad ilmneda juba beebieas

Kodutohter
Shutterstock

Kui varem arvati, et tsöliaakia on harvaesinev ja peamiselt väikelaste kõhulahtisusega väljenduv haigus, siis tänapäeval peetakse seda sagedaseks tõveks, mis esineb igas vanuses inimestel ja haarab mitmeid elundeid.

Gluteenitalumatus ehk gluteenenteropaatia ehk tsöliaakia on krooniline haigus, mille vallandajaks on teraviljavalgud. Tsöliaakiahaigele on kahjulikud nisu, rukis, oder ja võimalik, et ka kaer. Kõige kahjulikumad neist on nisuvalgud, mida nimetatakse gluteenideks ja mis annavad haigusele ka nimetuse – gluteenenteropaatia. Nende teraviljade söömine põhjustab haigetel peensoole limaskesta kahjustumise.

Kuna aga peensoolest imenduvad organismi arenguks ja toimimiseks vajalikud toitained, siis kahjustunud limaskestaga inimestel on see väga oluliselt vähenenud ning võib väljenduda väga erinevate vaevustena. Tüüpilisel juhul tekivad pikaajaline kõhulahtisus, kõhuvalu, kõhupuhitus; haige laps ei võta kaalus piisavalt juurde või hakkab täiskasvanul kaal langema. Ka lapse pikkuskasvu pidurdumine võib olla tsöliaakia tunnus.

Hoopis sagedamini esineb tsöliaakia niinimetatud ebatüüpilise kuluga – lisaks kõhnumisele ja kaalupeetusele võivad lisanduda ka rauavaegusaneemia, maksafunktsiooni näitajate tõus, osteoporoos; emaili- ja struktuuridefektid jäävhammastel, villiline nahalööve, puberteedi hilinemine või menstruaaltsükli häired, korduvad iseeneslikud abordid ja isegi viljatus.
Täiskasvanud inimesel ei pruugi seedetraktivaevusi üldse esineda. Seetõttu võtabki tsöliaakiahaiguse avastamine sageli kauem aega, kui me ehk sooviksime, ja võib vahel jääda isegi diagnoosimata.
Ravimata tsöliaakia korral võivad tekkida rasked ainevahetushäired, osteoporoos, jäävhammaste struktuurimuutused (hambad võivad isegi murduda), viljatus (nii meestel kui naistel) ja enneaegne menopaus. Peensoole kahjustunud ja ravimata limaskest võib olla pahaloomulise kasvaja eelsoodumus.

Allikas: immunoloog Krista Ress

Sarnased artiklid