Kullast kallimad mineraalid

Kodutohter
Shutterstock

Organismile hädavajalike mineraalainete nimekiri on pikk. Kõige kindlam viis tähtsatest mineraalidest ilma jääda on ühekülgne või liiga napp toiduvalik.

Keemiatunnis pähe kulunud Mendelejevi tabel puutub meisse rohkem, kui arvaksime: tuttavad ained nagu kaalium, raud, magneesium, fosfor, vask, jood, seleen, tsink, kaltsium osutuvad organismi elutähtsaiks ehitusplokkideks. Kraane, ämbrit, ilutulestiku rakette või plekk-katust vaadates ei tule pähegi, et need sisaldavad inimorganismile hädapäraseid aineid. Üle 20 mineraalaine on organismile vältimatult vajalikud - ilma nendeta ei püsi inimese ainevahetus normaalsena ja organism hakkab kannatama mitmesuguste puuduste all. Mineraalide nimekiri on seega pikk ja enamasti ei püsi nende ülesanded meeles, mõni tähtsam välja arvatud.
Mineraalid on pärit maapõuest, kust need taimede kaudu loomadesse ja inimestesse siirduvad.
Algainete võime võtta kõige eriskummalisemaid kujusid on imekspandav: neidsamu tähekombinatsioone võib lugeda nii väetisepaki, hernekoti kui ka vitamiinipurgi pealt; neid leidub mullas, organismides, vees ja mõnikord ka õhus.
 

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid