Kaunid laugud koduaeda
Anu-Kristin Tara
Hollandi laugu ’Ambassador’ õisikupall on eriti tihe ja suur (läbimõõt kuni 20 cm). Sort kasvab 90–120 cm kõrguseks ja tänu väga tugevale õisikuvarrele talub hästi tugevat tuult. Sobib hästi ka lõikelilleks. | Shutterstock

Selleks et järgmisel aastal oleks aias ilulaukude vahvaid õisikupalle, tuleb septembris-oktoobris nende sibulad mulda panna. Oma täit ilu näitavad laugud aga vaid siis, kui järgid täpselt nende liigiomaseid kasvunõudeid.

Laukude (Allium) perekond on suur ning nende kasvupaigad looduses erinevad üksteisest tublisti. Enamik liike eelistab kuivemapoolset mulda ja palju päikest, kuid leidub selliseidki, kes kasvavad varjulisel niiskel kohal.

Laugud on kas sibula või risoomiga ning seetõttu erinevad nende kasvuviis ja istutamisaeg. Sibulaga lauke saab osta ja istutada suve lõpust hilissügiseni, risoomiga laugud on püsilillelaadsed ning saadaval kevadel, istutamiseks alates mai lõpust.

Tavapoe ilulaukude valik on kõige rikkalikum sügiseti lillesibulate müügihooajal. Alates augustist on lettidel või netipoodides saada suurte lillade, valgete või punaste õisikutega hollandi, purpurpunase, karatau, jazdi ja turkmeenia laugu sorte ja hübriide. Väikeseõielistest laukudest pakutakse siis eelkõige kollaste õitega kuldlauku, helesiniste õitega taevassinist lauku, roosade õitega mäestikulauku, punast koonuslauku ning valgete või heleroosade õitega läänelauku.

Aiandites ja puukoolides on kevadest sügiseni potitaimena müügil risoomiga lauguliigid: rauklauk ja tema hübriidid, võidu- ja ohhoota lauk, longus lauk, samuti murulaugu erkroosade või valgete õitega sordid.

Mina olen oma taimeaias kasvatanud maist augustini edukalt potitaimena müügiks ka sibulatega lauke: suureõielistest näiteks hollandi laugu sorte ’Gladiator’, ’Globemaster’ ja ’Ambassador’, turkmeenia ja karatau lauku, väikeseõielistest mäestiku-, taevassinist, koonus- ja lumilauku.

 

Sibulaga laugud
 

Kuivadest kasvukohtadest pärit liigid nagu hollandi lauk, jazdi lauk, varrekas lauk, karatau lauk on suure ümara sibulaga.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Artikli märksõnad